5Dev Alloy Handlebars (35) 40mm Rise 800mm Black
- 7075 AL handlebar with 7mm backsweep and 5mm upsweep
- Strength tested for DH and E-bike use
- Designed to reduce rider fatigue and improve ergonomics
| Model | 5Dev Alloy |
| Clamp Dia. | 35.0mm |
| Rise | 30mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 335g |
Original: $119.99
-65%$119.99
$42.00
Description
- 7075 AL handlebar with 7mm backsweep and 5mm upsweep
- Strength tested for DH and E-bike use
- Designed to reduce rider fatigue and improve ergonomics
| Model | 5Dev Alloy |
| Clamp Dia. | 35.0mm |
| Rise | 30mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 335g |














