5Dev RGXC Ti Cranks 73BB DUB Spindle 165mm Raw
- Hollow laser welded titanium arms are light, strong, and stiff but utilize a vibration absorbing design to reduce rider fatigue
- 3 piece spindle interface allows fitment on 68, 73, or DUB Wide widths and helps future proof these cranks
- 8 bolt chainrings mount allows use of standard 5Dev or SRAM chainrings as well as Quarq power meter. 1x and 2x compatible
- Diamond coated titanium hardware is included to prevent corrosion, reduce weight, and improve function
- Tested in house, these cranks exceed the ISO Standard by 5x in both mountain and road
- Weight: 445g for 170mm with 68mm spindle
| Model | RGXC Ti Cranks |
| Length | 165mm |
| Direct Mount/BCD | 8-Bolt |
| Configuration | 1x/2x |
| Spindle Interface | DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Titanium |
| Color | Raw Ti |
| Bb Shell Width | 73Mm |
Original: $1,199.99
-65%$1,199.99
$420.00
Description
- Hollow laser welded titanium arms are light, strong, and stiff but utilize a vibration absorbing design to reduce rider fatigue
- 3 piece spindle interface allows fitment on 68, 73, or DUB Wide widths and helps future proof these cranks
- 8 bolt chainrings mount allows use of standard 5Dev or SRAM chainrings as well as Quarq power meter. 1x and 2x compatible
- Diamond coated titanium hardware is included to prevent corrosion, reduce weight, and improve function
- Tested in house, these cranks exceed the ISO Standard by 5x in both mountain and road
- Weight: 445g for 170mm with 68mm spindle
| Model | RGXC Ti Cranks |
| Length | 165mm |
| Direct Mount/BCD | 8-Bolt |
| Configuration | 1x/2x |
| Spindle Interface | DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Titanium |
| Color | Raw Ti |
| Bb Shell Width | 73Mm |





















