AnswerBMX Pro Flat CrMo BMX Bars (22.2) 8" Black
- CrMo with internal taper for best strength-to-weight
| Model | Pro Flat |
| Clamp Dia. | 22.2mm |
| Rise | 8" (203mm) |
| Width | 28" (711mm) |
| Upsweep | 4 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | CrMo |
| Color | Black |
| Weight | 706g |
| Length | 8" |

Description
- CrMo with internal taper for best strength-to-weight
| Model | Pro Flat |
| Clamp Dia. | 22.2mm |
| Rise | 8" (203mm) |
| Width | 28" (711mm) |
| Upsweep | 4 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | CrMo |
| Color | Black |
| Weight | 706g |
| Length | 8" |














