Astral Outback 29"/700c Alloy Disc Rim 32h Polished Silver
- Designed for long-distance travel on dirt, great for lightweight XC MTB's or heavy duty gravel rigs
- Uses an asymmetric rim design than improves spoke tension balance by up to 30%
- External nipples with a 23mm depth
- For use with standard tires/tubeless ready. Compatible with tubeless tape and valve stem (both sold separately)
- * ERD measurement includes slotted external nipple dimension, spoke bed diameter measurement is 593.5mm
| Model | Outback |
| Size | 29" |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 23mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | *596mm |
| Color | Polished Silver |
| Weight | 460g |
Original: $224.00
-65%$224.00
$78.40
Description
- Designed for long-distance travel on dirt, great for lightweight XC MTB's or heavy duty gravel rigs
- Uses an asymmetric rim design than improves spoke tension balance by up to 30%
- External nipples with a 23mm depth
- For use with standard tires/tubeless ready. Compatible with tubeless tape and valve stem (both sold separately)
- * ERD measurement includes slotted external nipple dimension, spoke bed diameter measurement is 593.5mm
| Model | Outback |
| Size | 29" |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 23mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | *596mm |
| Color | Polished Silver |
| Weight | 460g |














