Astral Serpentine 29" Alloy Disc Brake Rim 32h Black
- Designed to be a bombproof, do it all mountain bike rim
- Uses an asymmetric rim design than improves spoke tension balance by up to 30%
- External nipples with a 20mm depth
- For use with standard tires/tubeless ready. Compatible with tubeless tape and valve stem (both sold separately)
- * ERD measurement includes slotted external nipple dimension, spoke bed diameter measurement is 597.5mm
| Model | Serpentine |
| Size | 29" |
| Internal W | 32mm |
| Depth | 20mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | *600mm |
| Color | Black |
| Weight | 515g |
| Spoke Holes | 32H |
$169.00
Astral Serpentine 29" Alloy Disc Brake Rim 32h Black—
$169.00

Description
- Designed to be a bombproof, do it all mountain bike rim
- Uses an asymmetric rim design than improves spoke tension balance by up to 30%
- External nipples with a 20mm depth
- For use with standard tires/tubeless ready. Compatible with tubeless tape and valve stem (both sold separately)
- * ERD measurement includes slotted external nipple dimension, spoke bed diameter measurement is 597.5mm
| Model | Serpentine |
| Size | 29" |
| Internal W | 32mm |
| Depth | 20mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | *600mm |
| Color | Black |
| Weight | 515g |
| Spoke Holes | 32H |














