Astral Solstice 700c MSW (Rim Brake) Rim 28h Black
- 22mm deep, lightweight, machined sidewall rim for a wide range of uses
- Single pocket hollow rim construction/extrusion
- For use with standard tires/tubeless ready. Compatible with tubeless tape and valve stem (both sold separately)
- * ERD measurement includes slotted external nipple dimension, spoke bed diameter measurement is 592mm
- Tire size recommendation: 25mm to 62mm (2.4")
| Model | Solstice |
| Size | 700c |
| Internal W | 19.5mm |
| Depth | 22mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Rim |
| Type | Tubeless |
| ERD | *594.5mm |
| Color | Black |
| Weight | 405g |
| Spokes | 28H |
$169.00
Astral Solstice 700c MSW (Rim Brake) Rim 28h Black—
$169.00

Description
- 22mm deep, lightweight, machined sidewall rim for a wide range of uses
- Single pocket hollow rim construction/extrusion
- For use with standard tires/tubeless ready. Compatible with tubeless tape and valve stem (both sold separately)
- * ERD measurement includes slotted external nipple dimension, spoke bed diameter measurement is 592mm
- Tire size recommendation: 25mm to 62mm (2.4")
| Model | Solstice |
| Size | 700c |
| Internal W | 19.5mm |
| Depth | 22mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Rim |
| Type | Tubeless |
| ERD | *594.5mm |
| Color | Black |
| Weight | 405g |
| Spokes | 28H |














