Astral Wanderlust Gen3 700c Alloy Disc Rim 32h Black
- Third generation of the Wanderlust rim is wider, deeper, stiffer and faster than previous generations
- Ideal for mixed surface riding
- Uses an asymmetric rim design for improved spoke tension balance
- Tire size recommendation: 28mm to 50mm
| Model | Wanderlust Gen3 |
| Size | 700c |
| Internal W | 24mm |
| Depth | 30mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| ERD | 581mm |
| Color | Black |
| Weight | 465g |
$169.00
Astral Wanderlust Gen3 700c Alloy Disc Rim 32h Black—
$169.00

Description
- Third generation of the Wanderlust rim is wider, deeper, stiffer and faster than previous generations
- Ideal for mixed surface riding
- Uses an asymmetric rim design for improved spoke tension balance
- Tire size recommendation: 28mm to 50mm
| Model | Wanderlust Gen3 |
| Size | 700c |
| Internal W | 24mm |
| Depth | 30mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| ERD | 581mm |
| Color | Black |
| Weight | 465g |














