Blackbird x Ibis Send 2 27.5" Rim 32h Black
- Send 2 rims have reinforcing ribs directly beneath our bead seat adding 45g per rim, still lighter than using tire inserts
- The evolution of Ibis' S35 with new box-shaped bead walls
- New bead shape creates a broad contact point with the tire to prevent pinch flats
- Won't slice tire sidewalls and doesn’t add any additional weight
- 6061 aluminum with minimalist section height of 17mm
- 5mm spoke offset
- 40psi maximum
- Backed by a seven year warranty
| Model | Send 2 |
| Size | 27.5" |
| Internal W | 35mm |
| Depth | 17mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 566mm |
| Color | Black |
| Weight | 590g |
$35.00
Original: $99.99
-65%Blackbird x Ibis Send 2 27.5" Rim 32h Black—
$99.99
$35.00
Description
- Send 2 rims have reinforcing ribs directly beneath our bead seat adding 45g per rim, still lighter than using tire inserts
- The evolution of Ibis' S35 with new box-shaped bead walls
- New bead shape creates a broad contact point with the tire to prevent pinch flats
- Won't slice tire sidewalls and doesn’t add any additional weight
- 6061 aluminum with minimalist section height of 17mm
- 5mm spoke offset
- 40psi maximum
- Backed by a seven year warranty
| Model | Send 2 |
| Size | 27.5" |
| Internal W | 35mm |
| Depth | 17mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 566mm |
| Color | Black |
| Weight | 590g |














