Blackbird x Ibis Send 29"/27.5" F/R Whlset 15x110/12x148 Boost XD
- "Mullet" wheelset with 29" front and 27.5" rear
- Ibis pioneered wide rims for better tire sidewall support so you can run lower air pressure for improved traction and braking control
- 6061 asymmetric, tubeless-ready aluminum rims with 35mm ID, 44mm OD
- Stan's BST adapted shallow 17mm rim cross-section for greater compliance
- Hollow box-section beadwall eliminates pinch flats
- Rear wheel features Send 2 rim with internal ribs for added strength
- Ibis Logo hubs with International Standard 6-bolt disc rotor mount
- Choose SRAM XD or Shimano Micro Spline freehub
- Sapim D-Light J-bend spokes, 3-cross lacing front and rear
- Rims backed by a lifetime warranty on defects or impact damage. Hubs guaranteed for 2 years against defects
- 2.35-2.8" tire width. 2000g f/r set
| Model | Send MX |
| Size | 29"/27.5" |
| Front/Rear | Front/Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110/12x148 |
| Hub | BlkBrd |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Send 1 Front/Send 2 Rear |
| Internal W | 35mm |
| Depth | 17mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 2000g |
Original: $525.00
-65%$525.00
$183.75
Description
- "Mullet" wheelset with 29" front and 27.5" rear
- Ibis pioneered wide rims for better tire sidewall support so you can run lower air pressure for improved traction and braking control
- 6061 asymmetric, tubeless-ready aluminum rims with 35mm ID, 44mm OD
- Stan's BST adapted shallow 17mm rim cross-section for greater compliance
- Hollow box-section beadwall eliminates pinch flats
- Rear wheel features Send 2 rim with internal ribs for added strength
- Ibis Logo hubs with International Standard 6-bolt disc rotor mount
- Choose SRAM XD or Shimano Micro Spline freehub
- Sapim D-Light J-bend spokes, 3-cross lacing front and rear
- Rims backed by a lifetime warranty on defects or impact damage. Hubs guaranteed for 2 years against defects
- 2.35-2.8" tire width. 2000g f/r set
| Model | Send MX |
| Size | 29"/27.5" |
| Front/Rear | Front/Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110/12x148 |
| Hub | BlkBrd |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Send 1 Front/Send 2 Rear |
| Internal W | 35mm |
| Depth | 17mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 2000g |














