BOX Hex Lab Flat Titanium BMX Bars (31.8) 8"X28.25" - Ti
- 3AL 2.5V Titanium bar extruded and mandrel formed to result in a bar that translates pedaling and stearing forces while maintaining low weight and refined feal
- - Weight Limit: 115kg (253 lbs) with limitations as per Category 2 of EN 16054:2012 Standard
- - Sweep: 7° back, 2° up
- - Width :28.25" Clamp Diameter: 31.8mm, Grips: 22.2
| Model | Hex Lab Flat Titanium |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 8" (203mm) |
| Width | 28.25 (717mm) |
| Upsweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 3 Deg |
| Material | Titanium |
| Color | Ti |
| Weight | 1.4lbs |
Original: $499.99
-65%$499.99
$175.00
Description
- 3AL 2.5V Titanium bar extruded and mandrel formed to result in a bar that translates pedaling and stearing forces while maintaining low weight and refined feal
- - Weight Limit: 115kg (253 lbs) with limitations as per Category 2 of EN 16054:2012 Standard
- - Sweep: 7° back, 2° up
- - Width :28.25" Clamp Diameter: 31.8mm, Grips: 22.2
| Model | Hex Lab Flat Titanium |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 8" (203mm) |
| Width | 28.25 (717mm) |
| Upsweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 3 Deg |
| Material | Titanium |
| Color | Ti |
| Weight | 1.4lbs |














