Burgtec Josh Bryceland Ride High Rise Bar (35) 80/800mm Blk
- Alloy with classic Burgtec sweeps and high rise
- 38mm up to 80mm
- Designed to take whatever you throw at them, from race tracks to freeride comps, loamers or endless park laps
- Increased maneuverability and feel more confident diving into the steeps
| Model | Josh Bryceland Ride High |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 80mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 378g |
Original: $109.64
-65%$109.64
$38.37
Description
- Alloy with classic Burgtec sweeps and high rise
- 38mm up to 80mm
- Designed to take whatever you throw at them, from race tracks to freeride comps, loamers or endless park laps
- Increased maneuverability and feel more confident diving into the steeps
| Model | Josh Bryceland Ride High |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 80mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 378g |














