Burgtec Ride Wide Carbon DH Riser Bar (35) 20/800mm UD Blac
- Developed for downhill racing
- Created for riders who are pushing the limits and designed with ultimate control and comfort in mind
- Where every gram counts but reliability is essential
- As used by Santa Cruz Syndicate riders, Jackson Goldstone, Nina Hoffman, and Laurie Greenland. Trek Factory DH Team riders, Loris Vergier, Reece Wilson and Bodhi Kuhn
| Model | Ride Wide Carbon DH |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 20mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | UD Carbon |
| Weight | 280g |
| Type | Riser Bar |
| Diameter | 35Mm |
| Bend | 20/800 |
Original: $193.49
-65%$193.49
$67.72
Description
- Developed for downhill racing
- Created for riders who are pushing the limits and designed with ultimate control and comfort in mind
- Where every gram counts but reliability is essential
- As used by Santa Cruz Syndicate riders, Jackson Goldstone, Nina Hoffman, and Laurie Greenland. Trek Factory DH Team riders, Loris Vergier, Reece Wilson and Bodhi Kuhn
| Model | Ride Wide Carbon DH |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 20mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | UD Carbon |
| Weight | 280g |
| Type | Riser Bar |
| Diameter | 35Mm |
| Bend | 20/800 |














