Burgtec Ride Wide Carbon Enduro Riser Bar (35) 30/800mm UD
- Unmatched comfort and unquestionably superior vibration dampening properties
- Made out of unidirectional Carbon fibre. They feature a 35mm bar clamp with 20mm and 30mm rise options, 9 degrees backsweep and 5 degrees upsweep
- Perfect for those who feel comfortable with a grip as spread out as possible
- Cut down the bars to your personal liking. Suggested cut down marks and bolt torque for grips, levers and stem are imprinted underneath the grip clamping area
| Model | Ride Wide Carbon Enduro |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 30mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | UD Carbon |
| Weight | 258g |
| Bar Width | 30Mm |
Original: $193.49
-65%$193.49
$67.72
Description
- Unmatched comfort and unquestionably superior vibration dampening properties
- Made out of unidirectional Carbon fibre. They feature a 35mm bar clamp with 20mm and 30mm rise options, 9 degrees backsweep and 5 degrees upsweep
- Perfect for those who feel comfortable with a grip as spread out as possible
- Cut down the bars to your personal liking. Suggested cut down marks and bolt torque for grips, levers and stem are imprinted underneath the grip clamping area
| Model | Ride Wide Carbon Enduro |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 30mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | UD Carbon |
| Weight | 258g |
| Bar Width | 30Mm |














