Burgtec Ride Wide DH Riser Bar (35.0) 30mm/800mm Black
- Courses get gnarlier, jumps get bigger and bikes get faster
- Designed for the biggest hucks
- Added more material in all the right places to make these handlebars stronger than the average bar
- It’s the little differences that make them one of the most comfortable bars in their class. The backsweep and upsweep help to give our handlebars the ultimate feel
- As used by Santa Cruz Syndicate riders, Jackson Goldstone, Nina Hoffman, and Laurie Greenland. Trek Factory DH Team riders, Loris Vergier, Reece Wilson and Bodhi Kuhn
| Model | Ride Wide Alloy Downhill |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 30mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 350g |
| Diameter | 30Mm |
Original: $109.64
-65%$109.64
$38.37
Description
- Courses get gnarlier, jumps get bigger and bikes get faster
- Designed for the biggest hucks
- Added more material in all the right places to make these handlebars stronger than the average bar
- It’s the little differences that make them one of the most comfortable bars in their class. The backsweep and upsweep help to give our handlebars the ultimate feel
- As used by Santa Cruz Syndicate riders, Jackson Goldstone, Nina Hoffman, and Laurie Greenland. Trek Factory DH Team riders, Loris Vergier, Reece Wilson and Bodhi Kuhn
| Model | Ride Wide Alloy Downhill |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 30mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 350g |
| Diameter | 30Mm |














