Burgtec Ride Wide Enduro Riser Bar (31.8) 30mm/800mm Black
- The original and best wide bar
- It’s the little differences that make it one of the most comfortable bars in its class. The backsweep and upsweep help to give the bar the ultimate feel
| Model | Ride Wide Alloy Enduro |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 30mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 300g |
| Diameter | 31.8Mm |
| Bar Height | 30Mm |
Original: $109.64
-65%$109.64
$38.37
Description
- The original and best wide bar
- It’s the little differences that make it one of the most comfortable bars in its class. The backsweep and upsweep help to give the bar the ultimate feel
| Model | Ride Wide Alloy Enduro |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 30mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 300g |
| Diameter | 31.8Mm |
| Bar Height | 30Mm |














