Cast DH Freeride Handlebar 35.0mm 35mm 800mm Black
- Alloy 7075 handlebar
- Balances strength and feedback for the most demanding terrain and riding styles
- Optimized riding position with just the right level of compliance
- Markings on the bars enable precise recording of bar roll and lever positions
| Model | SFX DH/Enduro |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 35mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 8 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | - |
| Handlebar Diameter | 35Mm X 35Mm |
Original: $79.00
-65%$79.00
$27.65
Description
- Alloy 7075 handlebar
- Balances strength and feedback for the most demanding terrain and riding styles
- Optimized riding position with just the right level of compliance
- Markings on the bars enable precise recording of bar roll and lever positions
| Model | SFX DH/Enduro |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 35mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 8 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | - |
| Handlebar Diameter | 35Mm X 35Mm |














