Cinelli 65 Criterium Alloy Bar Silver (26.0) - 44cm
- Classic Cinelli Criterium bars with a milky silver anodized finish
- 6061 T6 aluminum alloy construction with center sizing sleeve
- 280 grams @ 40cm: all measurements are center-to-center
| Model | 65 Criterium |
| Clamp | 26.0mm |
| Size | 44cm |
| Hood Width | - |
| Drop Width | - |
| Drop | 160mm |
| Reach | 92mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Silver |
| Weight | 290g |
| Length | 44Cm |
Original: $114.99
-65%$114.99
$40.25
Description
- Classic Cinelli Criterium bars with a milky silver anodized finish
- 6061 T6 aluminum alloy construction with center sizing sleeve
- 280 grams @ 40cm: all measurements are center-to-center
| Model | 65 Criterium |
| Clamp | 26.0mm |
| Size | 44cm |
| Hood Width | - |
| Drop Width | - |
| Drop | 160mm |
| Reach | 92mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Silver |
| Weight | 290g |
| Length | 44Cm |














