Continental Standard Tube - 700 x 32 - 47mm 42mm Presta Valve
Standard tubes are a great all around choice for everyday cycling use.Seamless and mold cured construction Removable valve core
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Valve Length | Med 41-55mm |
| Weight | 160 |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 32 - 47 |
$3.48
Original: $9.95
-65%Continental Standard Tube - 700 x 32 - 47mm 42mm Presta Valve—
$9.95
$3.48
Description
Standard tubes are a great all around choice for everyday cycling use.Seamless and mold cured construction Removable valve core
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Valve Length | Med 41-55mm |
| Weight | 160 |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 32 - 47 |




















