Crankbrothers Synthesis Alloy Enduro 29" Ft Disc Rim 28h Blk
- Tuned alloy rims for Enduro riding and racing
- Front and rear specific rims are optimized to address the specific performance requirements and loads of mountain biking
- Compliant-tuned 28-hole front rim improves handling and maximizes grip. Wider rim width supports a wider tire profile up front for more air volume and larger contact patch
- Stiff tuned 32-hole rear rim supports peak loads and enhances stability at speed. Narrower rim width supports a narrower rear tire for lower rolling resistance and good grip from edge knobs
- Welded and sleeved rim joint for additional strength
| Model | Synthesis Enduro Alloy Front |
| Size | 29" |
| Internal W | 31.5mm |
| Depth | 20mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 602mm |
| Color | Black |
| Weight | 556g |
Original: $129.99
-65%$129.99
$45.50
Description
- Tuned alloy rims for Enduro riding and racing
- Front and rear specific rims are optimized to address the specific performance requirements and loads of mountain biking
- Compliant-tuned 28-hole front rim improves handling and maximizes grip. Wider rim width supports a wider tire profile up front for more air volume and larger contact patch
- Stiff tuned 32-hole rear rim supports peak loads and enhances stability at speed. Narrower rim width supports a narrower rear tire for lower rolling resistance and good grip from edge knobs
- Welded and sleeved rim joint for additional strength
| Model | Synthesis Enduro Alloy Front |
| Size | 29" |
| Internal W | 31.5mm |
| Depth | 20mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 602mm |
| Color | Black |
| Weight | 556g |














