CST Megatane Tire 20x4.0" Black
- Large volume tire with with fast-rolling tread design
- Tightly spaced, low profile center knobs paired with open shoulder knobs provides smooth transitions
- Tire is not specifically E-Bike rated, but is acceptable for use on E-Bikes
| Model | Megatane |
| Size | 20" |
| Width | 4.0" |
| Casing | Single Ply |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 953g |
Original: $44.00
-65%$44.00
$15.40
Description
- Large volume tire with with fast-rolling tread design
- Tightly spaced, low profile center knobs paired with open shoulder knobs provides smooth transitions
- Tire is not specifically E-Bike rated, but is acceptable for use on E-Bikes
| Model | Megatane |
| Size | 20" |
| Width | 4.0" |
| Casing | Single Ply |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 953g |














