DT Swiss EX 1700 Classic 30 Front Wheel - 29" 15 x 110mm Center-Lock Black
When you're fully committed to having fun and not always riding the planned lines the EX 1700 Classic is ready to get rowdy. Asymmetric aluminum rims are laced with DT competition race spokes supported by the reliable 350 hub to keep you rolling the rough. For enduro riders looking to reach the podium the EX 1700 Classic is all about fun and no fuss and ready to get rowdy.Asymmetrical aluminum rim design with welded rim joint to ensure a stronger wheel build with even spoke tension Tubeless ready design with tape pre-installed Reliable DT 350 hubs require low maintenance and add no extra weight DT competition race spokes feature an extra thin middle section while still ensuring stiffness and durability Each spoke is hand-laced to the hubs and rims using flat hex aluminum nipples to prevent tape pinching creating an even more durable wheelset
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
$160.96
Original: $459.90
-65%DT Swiss EX 1700 Classic 30 Front Wheel - 29" 15 x 110mm Center-Lock Black—
$459.90
$160.96
Description
When you're fully committed to having fun and not always riding the planned lines the EX 1700 Classic is ready to get rowdy. Asymmetric aluminum rims are laced with DT competition race spokes supported by the reliable 350 hub to keep you rolling the rough. For enduro riders looking to reach the podium the EX 1700 Classic is all about fun and no fuss and ready to get rowdy.Asymmetrical aluminum rim design with welded rim joint to ensure a stronger wheel build with even spoke tension Tubeless ready design with tape pre-installed Reliable DT 350 hubs require low maintenance and add no extra weight DT competition race spokes feature an extra thin middle section while still ensuring stiffness and durability Each spoke is hand-laced to the hubs and rims using flat hex aluminum nipples to prevent tape pinching creating an even more durable wheelset
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |














