DT Swiss XM 1700 Spline 30 Front Wheel - 29" 15 x 110mm Center-Lock Black
- Tubeless ready, asymmetric welded alloy rims
- - Spline 350-series Center Lock disc hub with 72t Ratchet DEG System
- - Degrees of Freedom installed; easily adjustable, on/off pedal kickback system with 0/10/20 deg settings
- - DT Swiss Competition Race straight pull double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: 6-bolt rotor adapter, factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | XM 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Spline 350 |
| Hole | 28 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | XM 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 859g |
Original: $459.90
-65%$459.90
$160.96
Description
- Tubeless ready, asymmetric welded alloy rims
- - Spline 350-series Center Lock disc hub with 72t Ratchet DEG System
- - Degrees of Freedom installed; easily adjustable, on/off pedal kickback system with 0/10/20 deg settings
- - DT Swiss Competition Race straight pull double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: 6-bolt rotor adapter, factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | XM 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Spline 350 |
| Hole | 28 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | XM 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 859g |














