DT Swiss XM 1700 Spline 30 Rear Wheel - 29" 12 x 148mm Center-Lock Micro Spline 12M DEG 72 DF BLK
DT Swiss XM 1700 Spline 30 Rear Wheel - 29" 12 x 148mm Center-Lock Micro Spline 12M DEG 72 DF BLK
- Tubeless ready, asymmetric welded alloy rims
- - Spline 350-series Center Lock disc hub with 72t Ratchet DEG System
- - Degrees of Freedom installed; easily adjustable, on/off pedal kickback system with 0/10/20 deg settings
- - DT Swiss Competition Race straight pull double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: 6-bolt rotor adapter, factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | XM 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Spline 350 Ratchet DEG DF |
| Hole | 28 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | XM 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1027g |
Original: $682.90
-65%$682.90
$239.01
Description
- Tubeless ready, asymmetric welded alloy rims
- - Spline 350-series Center Lock disc hub with 72t Ratchet DEG System
- - Degrees of Freedom installed; easily adjustable, on/off pedal kickback system with 0/10/20 deg settings
- - DT Swiss Competition Race straight pull double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: 6-bolt rotor adapter, factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | XM 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Spline 350 Ratchet DEG DF |
| Hole | 28 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | XM 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1027g |














