DT Swiss XRC 1700 Spline 30 Front Wheel - 29" 15 x 110mm Center-Lock Black
- Tubeless ready, asymmetric hookless carbon fiber rims
- - Spline 350-series Center Lock disc hub with 54t Ratchet System
- - DT Swiss Competition Race straight pull double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: 6-bolt rotor adapter, factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | XRC 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Spline 350 |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | XR 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 659g |
Original: $702.90
-65%$702.90
$246.01
Description
- Tubeless ready, asymmetric hookless carbon fiber rims
- - Spline 350-series Center Lock disc hub with 54t Ratchet System
- - DT Swiss Competition Race straight pull double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: 6-bolt rotor adapter, factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | XRC 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Spline 350 |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | XR 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 659g |














