DT Swiss XRC 1700 Spline 30 Rear Wheel - 29" 12 x 148mm Center-Lock Micro Spline 12M 54 SL BLK
DT Swiss XRC 1700 Spline 30 Rear Wheel - 29" 12 x 148mm Center-Lock Micro Spline 12M 54 SL BLK
- Tubeless ready, asymmetric hookless carbon fiber rims
- - Spline 350-series Center Lock disc hub with 54t Ratchet System
- - DT Swiss Competition Race straight pull double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: 6-bolt rotor adapter, factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | XRC 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Spline 350 Ratchet |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | XR 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 761g |
Original: $970.90
-65%$970.90
$339.81
Description
- Tubeless ready, asymmetric hookless carbon fiber rims
- - Spline 350-series Center Lock disc hub with 54t Ratchet System
- - DT Swiss Competition Race straight pull double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: 6-bolt rotor adapter, factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | XRC 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Spline 350 Ratchet |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | XR 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 761g |














