E*thirteen Grappler Race Alu Enduro R XD Wheel 29" 12x148
- Engineered for the rigors of aggressive trail riding and enduro racing
- Low rim profile height and double-butted spokes create a responsive and dynamic ride
- 6-degree freehub engagement strikes the perfect balance between quick response and pedal kickback
| Model | Grappler Race Alloy Enduro |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Triple-Sealed Aluminum |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Grappler |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 19mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1156g |
Original: $399.95
-65%$399.95
$139.98
Description
- Engineered for the rigors of aggressive trail riding and enduro racing
- Low rim profile height and double-butted spokes create a responsive and dynamic ride
- 6-degree freehub engagement strikes the perfect balance between quick response and pedal kickback
| Model | Grappler Race Alloy Enduro |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Triple-Sealed Aluminum |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Grappler |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 19mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1156g |














