E*thirteen Grappler Sidekck Flux Carbon End R 27.5" 12x148
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon Enduro |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Grappler Flux Enduro Carbon |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Sterling Silver |
| Weight | 1160g |
Original: $1,199.95
-65%$1,199.95
$419.98
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon Enduro |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Grappler Flux Enduro Carbon |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Sterling Silver |
| Weight | 1160g |














