E*thirteen Grappler Sidekick Flux Alumin XD 27.5" 12x148
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1187g |
| Cassette Body Type | XD |
$227.48
Original: $649.95
-65%E*thirteen Grappler Sidekick Flux Alumin XD 27.5" 12x148—
$649.95
$227.48
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1187g |
| Cassette Body Type | XD |














