E*thirteen Sylvan SidekickRace Alu R 27.5" 12x148 XD Blk
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Alloy |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1170g |
Original: $629.95
-65%$629.95
$220.48
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Alloy |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1170g |














