E*thirteen Sylvan Sidekick Race Carbon R 29" 12x148 Blk
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Ultra-compliant, low-profile Race Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Sylvan Sidekick Race Carbon |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Carbon |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 23mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Sterling Silver |
| Weight | 1060g |
| Front Rear | Rear (XD) |
| Axle Spacing | 12X148 |
$1,119.95
E*thirteen Sylvan Sidekick Race Carbon R 29" 12x148 Blk—
$1,119.95

Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Ultra-compliant, low-profile Race Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Sylvan Sidekick Race Carbon |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Carbon |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 23mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Sterling Silver |
| Weight | 1060g |
| Front Rear | Rear (XD) |
| Axle Spacing | 12X148 |














