Easton EA70 AX Disc 700c R Wheel 10x135+12x142 XDR
- Road/CX/Gravel wheels with a range of axle options
- 24.0/27.5mm internal/external width welded alloy clincher rim, great for wider tires
- Sealed cartridge bearing front and rear hubs, Center Lock rotor interface
- Double butted spokes with alloy nipples
- HG 11sp road: Compatible with HG splined Shimano/SRAM 11sp cassettes. Also compatible with Shimano/SRAM 8-10sp cassettes with spacer
- XDR is 1.85mm longer than XD Driver, occupies the same space as an 11-speed HyperGlide road driver
- 1760g f/r set
| Model | EA70 AX Disc |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | QRx135/12x142 |
| Hub | X5 |
| Hole | 28 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | EA70 AX |
| Internal W | 24mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |
Original: $367.99
-65%$367.99
$128.80
Description
- Road/CX/Gravel wheels with a range of axle options
- 24.0/27.5mm internal/external width welded alloy clincher rim, great for wider tires
- Sealed cartridge bearing front and rear hubs, Center Lock rotor interface
- Double butted spokes with alloy nipples
- HG 11sp road: Compatible with HG splined Shimano/SRAM 11sp cassettes. Also compatible with Shimano/SRAM 8-10sp cassettes with spacer
- XDR is 1.85mm longer than XD Driver, occupies the same space as an 11-speed HyperGlide road driver
- 1760g f/r set
| Model | EA70 AX Disc |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | QRx135/12x142 |
| Hub | X5 |
| Hole | 28 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | EA70 AX |
| Internal W | 24mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |














