Easton EA90 Aluminum Crankset - 175mm 10/11-Speed Direct Mount CINCH Spindle Interface Matte BLK
Easton EA90 Aluminum Crankset - 175mm 10/11-Speed Direct Mount CINCH Spindle Interface Matte BLK
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Chainring BCD | Direct Mount CINCH |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Color | Matte Black |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Weight | 534 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | RaceFace/Easton CINCH |
| Defined Color | Black |
| Size | 175Mm |
Original: $137.99
-65%$137.99
$48.30
Description
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Chainring BCD | Direct Mount CINCH |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Color | Matte Black |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Weight | 534 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | RaceFace/Easton CINCH |
| Defined Color | Black |
| Size | 175Mm |











