Easton EC90 ALX Disc 700c Rear Wheel 12x142 TA HG
- Carbon Gravel wheels with an aerodynamic advantage
- 24.0/30.0mm internal/external width clincher rim, 30-53c tire compatible
- Vault sealed cartridge bearing front and rear hubs, 60 points of engagement
- Center Lock rotor interface (max 180mm)
- Sapim double bladed spokes with Secure-Lock alloy nipples
- HG 11sp road: Compatible with HG splined Shimano/SRAM 11sp cassettes. Also compatible with Shimano/SRAM 8-10sp cassettes with space
- XDR is 1.85mm longer than XD Driver, occupies the same space as an 11-speed HyperGlide road driver
- Lifetime warranty
- 1495g f/r set
| Model | EC90 ALX Disc |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Rear (HG 11sp Road) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x142 |
| Hub | Vault |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | EC 90 ALX |
| Internal W | 24mm |
| Depth | 36mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |
Original: $785.99
-65%$785.99
$275.10
Description
- Carbon Gravel wheels with an aerodynamic advantage
- 24.0/30.0mm internal/external width clincher rim, 30-53c tire compatible
- Vault sealed cartridge bearing front and rear hubs, 60 points of engagement
- Center Lock rotor interface (max 180mm)
- Sapim double bladed spokes with Secure-Lock alloy nipples
- HG 11sp road: Compatible with HG splined Shimano/SRAM 11sp cassettes. Also compatible with Shimano/SRAM 8-10sp cassettes with space
- XDR is 1.85mm longer than XD Driver, occupies the same space as an 11-speed HyperGlide road driver
- Lifetime warranty
- 1495g f/r set
| Model | EC90 ALX Disc |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Rear (HG 11sp Road) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x142 |
| Hub | Vault |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | EC 90 ALX |
| Internal W | 24mm |
| Depth | 36mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |














