Easton EC90 SL Carbon Crankset - 172.5mm Direct Mount CINCH Spindle Interface BLK
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Chainring BCD | Direct Mount CINCH |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| Weight | 352 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | RaceFace/Easton CINCH |
| Defined Color | Black |
| Crank Length | 172.5Mm |
Original: $449.99
-65%$449.99
$157.50
Description
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Chainring BCD | Direct Mount CINCH |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| Weight | 352 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | RaceFace/Easton CINCH |
| Defined Color | Black |
| Crank Length | 172.5Mm |











