ENVE Composites SES 3.4 Front 700c12x100 CL Black/White
- Tubeless ready, disc-specific carbon fiber rims for the one wheel quiver
- - Innerdrive premium straight pull hubs, lockrings not included
- - Minimum tire size use of 27mm and aero optimized for 27mm-28mm (labeled) tires
- - For use with tubeless tires only
- - Complete wheelset weight: 1380g
- White ENVE decal
| Model | SES 3.4 White |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100 |
| Hub | Innerdrive Premium |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | SES |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 39mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 650g |
Original: $1,282.50
-65%$1,282.50
$448.87Description
- Tubeless ready, disc-specific carbon fiber rims for the one wheel quiver
- - Innerdrive premium straight pull hubs, lockrings not included
- - Minimum tire size use of 27mm and aero optimized for 27mm-28mm (labeled) tires
- - For use with tubeless tires only
- - Complete wheelset weight: 1380g
- White ENVE decal
| Model | SES 3.4 White |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100 |
| Hub | Innerdrive Premium |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | SES |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 39mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 650g |














