ENVE Composites SES 4.5 Rear 700c12x142 XDR CL Black/White
- Tubeless ready, disc-specific carbon fiber rims for speed across any terrain
- Innerdrive premium straight pull hubs, lockrings not included
- Minimum tire size use of 27mm and aero optimized for 27mm-28mm (labeled) tires
- For use with tubeless tires only
- Complete wheelset weight: 1432g
- White ENVE decal
| Model | SES 4.5 White |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x142 |
| Hub | Innerdrive Premium |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | SES |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 56mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 803g |
Original: $1,567.50
-65%$1,567.50
$548.62
Description
- Tubeless ready, disc-specific carbon fiber rims for speed across any terrain
- Innerdrive premium straight pull hubs, lockrings not included
- Minimum tire size use of 27mm and aero optimized for 27mm-28mm (labeled) tires
- For use with tubeless tires only
- Complete wheelset weight: 1432g
- White ENVE decal
| Model | SES 4.5 White |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x142 |
| Hub | Innerdrive Premium |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | SES |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 56mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 803g |














