Fairdale Elevator Frame 29" M Gloss Battleship Gray
- BMX-inspired geometry focused on nimble maneuverability and predictable climbing and descending
- - Short 406 mm chainstay length supports manuals, quick line adjustments, and an active riding style100 percent 4130 chromoly rigid 29 inch frame construction for durability and ride feel
- - Butted top tube, down tube, and seat tube balance strength and weight
- - Investment cast yoke design enables extra short chainstays and clearance for tires up to 2.5 inches
- - Straight seat tube allows full dropper post insertion to maximize available drop
- - External brake, derailleur, and dropper post routing with removable hardware simplifies assembly and maintenance
- - Multiple mounting points support bottles, accessories, and ISCG compatibility
- - Frame kit includes sealed FSA Orbit ITA integrated headset, UDH derailleur hanger, and Boost thru-axle
| Model | Elevator |
| Size | M |
| Seat Tube (C | T)-380mm |
| C | C)-620mm |
| Chainstay | 406mm |
| Head Angle | 65.5 Deg |
| Seat Angle | 76 Deg |
| Headset | IS42/28.6 / IS52/40 |
| Bottom Bracket | 73 mm |
| Seatpost | 31.6mm |
| Front Derail | - |
| Wheel Size | 29" |
| Dropout | 12 x 148mm |
| Color | Gray |
Original: $749.00
-65%$749.00
$262.15
Description
- BMX-inspired geometry focused on nimble maneuverability and predictable climbing and descending
- - Short 406 mm chainstay length supports manuals, quick line adjustments, and an active riding style100 percent 4130 chromoly rigid 29 inch frame construction for durability and ride feel
- - Butted top tube, down tube, and seat tube balance strength and weight
- - Investment cast yoke design enables extra short chainstays and clearance for tires up to 2.5 inches
- - Straight seat tube allows full dropper post insertion to maximize available drop
- - External brake, derailleur, and dropper post routing with removable hardware simplifies assembly and maintenance
- - Multiple mounting points support bottles, accessories, and ISCG compatibility
- - Frame kit includes sealed FSA Orbit ITA integrated headset, UDH derailleur hanger, and Boost thru-axle
| Model | Elevator |
| Size | M |
| Seat Tube (C | T)-380mm |
| C | C)-620mm |
| Chainstay | 406mm |
| Head Angle | 65.5 Deg |
| Seat Angle | 76 Deg |
| Headset | IS42/28.6 / IS52/40 |
| Bottom Bracket | 73 mm |
| Seatpost | 31.6mm |
| Front Derail | - |
| Wheel Size | 29" |
| Dropout | 12 x 148mm |
| Color | Gray |














