Fairdale HareRaiser DJ Frame 26" M/L Matte Black
- 100-percent 4130 chromoly construction provides long-term durability with a responsive ride feelDesigned as a true
- - MTB-DJ-BMX crossover frame for seamless transition between riding styles26-inch wheel compatibility delivers classic dirt jump handling and park versatility
- - Ultra-short chainstays increase agility for manuals, spins, and technical park riding
- - Tapered head tube, 1-1/8-inch to 1-1/2-inch, improves front-end stiffness and steering precision3/8-inch rear axle slots paired with integrated chain tensioners maintain secure wheel alignment
- - BSA threaded bottom bracket shell with 73-millimeter width ensures easy serviceability and wide crank compatibility
- - Proven BMX-inspired tubeset construction adapted for a modern dirt jump platform
- - Removable Gyro tabs support traditional BMX-style Gyro setups for barspin capability
- - Includes sealed FSA Orbit headset for added value and simplified frame builds
- - Compatible with rigid forks using a 15-millimeter thru-axle for precise front-end control
| Model | Hareraiser |
| Size | M/L |
| Seat Tube (C | T)-340mm |
| C | C)-625mm |
| Chainstay | 379-389mm |
| Head Angle | 69.5" |
| Seat Angle | 70.5" |
| Headset | IS42/28.6 / IS52/40 |
| Bottom Bracket | 73mm Threaded |
| Seatpost | 27.2mm |
| Front Derail | - |
| Wheel Size | 26" |
| Dropout | 10x135mm |
| Color | Matte Black |
$220.15
Original: $629.00
-65%Fairdale HareRaiser DJ Frame 26" M/L Matte Black—
$629.00
$220.15
Description
- 100-percent 4130 chromoly construction provides long-term durability with a responsive ride feelDesigned as a true
- - MTB-DJ-BMX crossover frame for seamless transition between riding styles26-inch wheel compatibility delivers classic dirt jump handling and park versatility
- - Ultra-short chainstays increase agility for manuals, spins, and technical park riding
- - Tapered head tube, 1-1/8-inch to 1-1/2-inch, improves front-end stiffness and steering precision3/8-inch rear axle slots paired with integrated chain tensioners maintain secure wheel alignment
- - BSA threaded bottom bracket shell with 73-millimeter width ensures easy serviceability and wide crank compatibility
- - Proven BMX-inspired tubeset construction adapted for a modern dirt jump platform
- - Removable Gyro tabs support traditional BMX-style Gyro setups for barspin capability
- - Includes sealed FSA Orbit headset for added value and simplified frame builds
- - Compatible with rigid forks using a 15-millimeter thru-axle for precise front-end control
| Model | Hareraiser |
| Size | M/L |
| Seat Tube (C | T)-340mm |
| C | C)-625mm |
| Chainstay | 379-389mm |
| Head Angle | 69.5" |
| Seat Angle | 70.5" |
| Headset | IS42/28.6 / IS52/40 |
| Bottom Bracket | 73mm Threaded |
| Seatpost | 27.2mm |
| Front Derail | - |
| Wheel Size | 26" |
| Dropout | 10x135mm |
| Color | Matte Black |














