FOX 36 SL Factory Suspension Fork - 29" 130 mm 15 x 110 mm Kabolt SL 44mm Offset GRIP X MY27 Shiny BLK
FOX 36 SL Factory Suspension Fork - 29" 130 mm 15 x 110 mm Kabolt SL 44mm Offset GRIP X MY27 Shiny BLK
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 130 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 546 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 63.5 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX Model Year 27 , FOX MY27 |
| Stanchion Diameter | 36 |
Original: $1,259.00
-65%$1,259.00
$440.65
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 130 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 546 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 63.5 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX Model Year 27 , FOX MY27 |
| Stanchion Diameter | 36 |











