Fox Shox 32 Factory TC Fork 700c 45r 50mm Grip SL Black
- The lightest suspension fork FOX has ever built, perfect for Gravel riding
- Grip SL damper with 3 position adjustable damper control
- Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima coating
- As opposed to flex stems, suspending the front wheel dramatically increases control
- Taper-Cast (TC) legs with reverse arch and integrated fender mounts
- Drop crown and profiled knobs for downtube clearance
- Lightweight Kabolt thru axle
- Extra long tapered threadless steerer
| Model | 32 |
| F | S |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 45mm |
| Travel | 50mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (Flat Mount) |
| Dropout | 12x100mm TA |
| Weight | - |
| Color | Shiny Black |
Original: $1,039.00
-65%$1,039.00
$363.65
Description
- The lightest suspension fork FOX has ever built, perfect for Gravel riding
- Grip SL damper with 3 position adjustable damper control
- Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima coating
- As opposed to flex stems, suspending the front wheel dramatically increases control
- Taper-Cast (TC) legs with reverse arch and integrated fender mounts
- Drop crown and profiled knobs for downtube clearance
- Lightweight Kabolt thru axle
- Extra long tapered threadless steerer
| Model | 32 |
| F | S |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 45mm |
| Travel | 50mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (Flat Mount) |
| Dropout | 12x100mm TA |
| Weight | - |
| Color | Shiny Black |











