Fox Shox 32 Performance TC Fork 700c 45r 40mm Grip SL Blk
- Grip damper with 3 position damper control
- Performance Series with black anodized stanchions
- As opposed to flex stems, suspending the front wheel dramatically increases control
- Taper-Cast (TC) legs with reverse arch and integrated fender mounts
- Drop crown and profiled knobs for downtube clearance
- Lightweight Kabolt thru axle
- Extra long tapered threadless steerer
| Model | 32 |
| P | S |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 45mm |
| Travel | 40mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (Flat Mount) |
| Dropout | 12x100mm TA |
| Weight | - |
| Color | Matte Black |
Original: $849.00
-65%$849.00
$297.15
Description
- Grip damper with 3 position damper control
- Performance Series with black anodized stanchions
- As opposed to flex stems, suspending the front wheel dramatically increases control
- Taper-Cast (TC) legs with reverse arch and integrated fender mounts
- Drop crown and profiled knobs for downtube clearance
- Lightweight Kabolt thru axle
- Extra long tapered threadless steerer
| Model | 32 |
| P | S |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 45mm |
| Travel | 40mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (Flat Mount) |
| Dropout | 12x100mm TA |
| Weight | - |
| Color | Matte Black |














