Fox Shox 36 Perf-Elite Fork 29" 44r 160mm Grip X Blk
- Generative-designed lower legs with increased bushing overlap for decreased friction and increased sensitivity
- - Retuned Grip X damper with high speed compression, low speed compression, and low speed rebound controls
- - Lower leg bypass channels relocated 90 degrees inboard, reducing friction
- - Performance Series with black anodized stanchion coating
- - Double butted stanchion on damper side helps reduce weight
- - Bleeders allow for atmospheric pressure equalization providing more usable travel and better small bump sensitivity
- - EVOL air spring with enlarged negative air spring to assist with mid-stroke support
- - 180mm to 230mm rotor compatible post mount
- - Lightweight Kabolt X thru-axle, floating axle
- - Integrated 4-point mud guard attaches to seal flanges, instead of the bleeder ports (guard sold separately)
- - 2.6" max tire size
| Model | 36 |
| P | Se |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 160mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Matte Black |
Original: $1,199.00
-65%$1,199.00
$419.65
Description
- Generative-designed lower legs with increased bushing overlap for decreased friction and increased sensitivity
- - Retuned Grip X damper with high speed compression, low speed compression, and low speed rebound controls
- - Lower leg bypass channels relocated 90 degrees inboard, reducing friction
- - Performance Series with black anodized stanchion coating
- - Double butted stanchion on damper side helps reduce weight
- - Bleeders allow for atmospheric pressure equalization providing more usable travel and better small bump sensitivity
- - EVOL air spring with enlarged negative air spring to assist with mid-stroke support
- - 180mm to 230mm rotor compatible post mount
- - Lightweight Kabolt X thru-axle, floating axle
- - Integrated 4-point mud guard attaches to seal flanges, instead of the bleeder ports (guard sold separately)
- - 2.6" max tire size
| Model | 36 |
| P | Se |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 160mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Matte Black |














