Fox Shox 36 SL Factory Fork 29" 44r 130mm Grip X Org
- Generative-designed lower legs with increased bushing overlap for decreased friction and increased sensitivity
- - Retuned Grip X damper with high speed compression, low speed compression, and low speed rebound controls. Grip X2 has the same plus high speed rebound
- - Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima stanchion coating
- - Internal bypass channels offer more usable travel by increasing air volume within the lower legs
- - Bleeders allow for atmospheric pressure equalization providing more usable travel and better small bump sensitivity
- - 180mm to 230mm rotor compatible post mount
- - Lightweight Kabolt X thru-axle, floating axle
- - Mud Guard sold separately
| Model | 36 SL |
| F | S |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 130mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Shiny Orange |
Original: $1,259.00
-65%$1,259.00
$440.65
Description
- Generative-designed lower legs with increased bushing overlap for decreased friction and increased sensitivity
- - Retuned Grip X damper with high speed compression, low speed compression, and low speed rebound controls. Grip X2 has the same plus high speed rebound
- - Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima stanchion coating
- - Internal bypass channels offer more usable travel by increasing air volume within the lower legs
- - Bleeders allow for atmospheric pressure equalization providing more usable travel and better small bump sensitivity
- - 180mm to 230mm rotor compatible post mount
- - Lightweight Kabolt X thru-axle, floating axle
- - Mud Guard sold separately
| Model | 36 SL |
| F | S |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 130mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Shiny Orange |











