HomeStore
FOX 36 SL Factory Suspension Fork - 29" 140 mm 15 x 110 mm Kabolt SL 44mm Offset GRIP X2 MY27 Float Glidecore Shiny BLK
FOX 36 SL Factory Suspension Fork - 29" 140 mm 15 x 110 mm Kabolt SL 44mm Offset GRIP X2 MY27 Float Glidecore Shiny BLK
- Generative-designed lower legs with increased bushing overlap for decreased friction and increased sensitivity
- Retuned Grip X damper with high speed compression, low speed compression, and low speed rebound controls. Grip X2 has the same plus high speed rebound
- Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima stanchion coating
- Internal bypass channels offer more usable travel by increasing air volume within the lower legs
- Bleeders allow for atmospheric pressure equalization providing more usable travel and better small bump sensitivity
- 180mm to 230mm rotor compatible post mount
- Lightweight Kabolt X thru-axle, floating axle
- Mud Guard sold separately
| Model | 36 SL |
| F | S |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 140mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Shiny Black |
$440.65
Original: $1,259.00
-65%FOX 36 SL Factory Suspension Fork - 29" 140 mm 15 x 110 mm Kabolt SL 44mm Offset GRIP X2 MY27 Float Glidecore Shiny BLK—
$1,259.00
$440.65Description
- Generative-designed lower legs with increased bushing overlap for decreased friction and increased sensitivity
- Retuned Grip X damper with high speed compression, low speed compression, and low speed rebound controls. Grip X2 has the same plus high speed rebound
- Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima stanchion coating
- Internal bypass channels offer more usable travel by increasing air volume within the lower legs
- Bleeders allow for atmospheric pressure equalization providing more usable travel and better small bump sensitivity
- 180mm to 230mm rotor compatible post mount
- Lightweight Kabolt X thru-axle, floating axle
- Mud Guard sold separately
| Model | 36 SL |
| F | S |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 140mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Shiny Black |











