FSA Energy Super Compact Handlebar 31.8mm Clamp Diameter 360mm Width Compact Drop Profile – BLK
FSA Energy Super Compact Handlebar 31.8mm Clamp Diameter 360mm Width Compact Drop Profile – BLK
- Compact shape with reduced drop/reach for riders seeking improved comfort
- 34mm ergonomic flat top and 110mm wide round center section makes it easy to mount accessories
- Aerodynamic integrated Cable Routing (ACR) and semi integrated cable routing (SCR) compatible
- Double butted, tapered, 7071 aluminum with 4 deg outward bend
- Width measured center to center at drops, roughly 1cm narrower at the hoods. 285g (36cm)
| Model | Energy Super Compact |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 36cm |
| Hood Width | 35cm |
| Drop Width | 36cm |
| Drop | 120mm |
| Reach | 70mm |
| Drop Flare | 4 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | Internal |
| Color | Black |
| Width | 36Cm |
Original: $119.00
-65%$119.00
$41.65
Description
- Compact shape with reduced drop/reach for riders seeking improved comfort
- 34mm ergonomic flat top and 110mm wide round center section makes it easy to mount accessories
- Aerodynamic integrated Cable Routing (ACR) and semi integrated cable routing (SCR) compatible
- Double butted, tapered, 7071 aluminum with 4 deg outward bend
- Width measured center to center at drops, roughly 1cm narrower at the hoods. 285g (36cm)
| Model | Energy Super Compact |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 36cm |
| Hood Width | 35cm |
| Drop Width | 36cm |
| Drop | 120mm |
| Reach | 70mm |
| Drop Flare | 4 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | Internal |
| Color | Black |
| Width | 36Cm |










