HomeStore
Full Speed Ahead NS SC i30 Wheelset - 29" 15 x 110mm/12 x 148mm 6-Bolt Micro Spline Carbon BLK
Full Speed Ahead NS SC i30 Wheelset - 29" 15 x 110mm/12 x 148mm 6-Bolt Micro Spline Carbon BLK
The NS SC i30 represents a mid-range option that brings cutting-edge FSA technology to riders who prioritize durability and all-around performance over race-specific features. Designed for versatility these wheels are ideal for both All-Mountain and Enduro riding including electric mountain bikes (e-MTB) making them a perfect match for riders who value control and long-term reliability on every ride. With a carbon fiber hookless rim and a generous 30mm internal width the NS SC i30 wheelset offers superior support for wide tires increasing grip and stability on technical terrain.22mm deep full-carbon clincher rim is robust enough to handle tough trails yet lightweight enough to keep your ride nimble and responsive At the core of these wheels is FSA’s six-pawl alloy hub designed for smooth reliable engagement 1:1 direct pull Aero spokes in a 28F/28R direct-pull configuration boosting both strength and aerodynamics Built entirely by hand each wheel is meticulously crafted for optimum balance and resilience 6 sealed cartridge bearings (2F+4R)
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30mm |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Front Axle | 12mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
$503.30
Original: $1,438.00
-65%Full Speed Ahead NS SC i30 Wheelset - 29" 15 x 110mm/12 x 148mm 6-Bolt Micro Spline Carbon BLK—
$1,438.00
$503.30
Description
The NS SC i30 represents a mid-range option that brings cutting-edge FSA technology to riders who prioritize durability and all-around performance over race-specific features. Designed for versatility these wheels are ideal for both All-Mountain and Enduro riding including electric mountain bikes (e-MTB) making them a perfect match for riders who value control and long-term reliability on every ride. With a carbon fiber hookless rim and a generous 30mm internal width the NS SC i30 wheelset offers superior support for wide tires increasing grip and stability on technical terrain.22mm deep full-carbon clincher rim is robust enough to handle tough trails yet lightweight enough to keep your ride nimble and responsive At the core of these wheels is FSA’s six-pawl alloy hub designed for smooth reliable engagement 1:1 direct pull Aero spokes in a 28F/28R direct-pull configuration boosting both strength and aerodynamics Built entirely by hand each wheel is meticulously crafted for optimum balance and resilience 6 sealed cartridge bearings (2F+4R)
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30mm |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Front Axle | 12mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |














