Goodyear Wrangler MTF Enduro Tubeless 29"x2.6" Black
- Unique sipe design provides additional biting edges to improve grip and manage knob distortion
- Optimized spacing for dry to intermediate conditions
- Electric Drive uses increased rear sidewall support and protection to account for faster eBike speeds and high-torque situations
- Electric Drive compound structure provides exceptional grip without compromising battery life
| Model | Wrangler MTF Enduro |
| Size | 29" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Enduro |
| TPI | 120 |
| Compound | Grip3S |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1155g |
| E | bike-ECE-R75 |
Original: $103.00
-65%$103.00
$36.05
Description
- Unique sipe design provides additional biting edges to improve grip and manage knob distortion
- Optimized spacing for dry to intermediate conditions
- Electric Drive uses increased rear sidewall support and protection to account for faster eBike speeds and high-torque situations
- Electric Drive compound structure provides exceptional grip without compromising battery life
| Model | Wrangler MTF Enduro |
| Size | 29" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Enduro |
| TPI | 120 |
| Compound | Grip3S |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1155g |
| E | bike-ECE-R75 |














