Halo BLEM Gravitas 27.5" Boost Front Wheel 32h Blk
- Designed to stand up to the rigors of Downhill racing
- Asymmetric, 28mm internal (33mm external) rims made of 6061 T-10 heat treated alloy is incredibly durable
- Front: Halo MT2 convertible hub includes 15mm thru-axle end caps with adapters for Torque Caps and 20mm conversion available separately
- Rear: MT Supadrive rear hub uses a wedge pawl mechanism and hollow CrMo axles for maximum stiffness and efficiency - 120 points of engagement (3 deg)
- Built with double butted spokes and brass spoke nipples
- All hubs have forged alloy shell, sealed bearings, International Standard 6-bolt disc rotor mount
| Model | Gravitas BLEM |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Halo MT2 |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Gravitas |
| Internal W | 27.5mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1020g |
Original: $269.99
-65%$269.99
$94.50
Description
- Designed to stand up to the rigors of Downhill racing
- Asymmetric, 28mm internal (33mm external) rims made of 6061 T-10 heat treated alloy is incredibly durable
- Front: Halo MT2 convertible hub includes 15mm thru-axle end caps with adapters for Torque Caps and 20mm conversion available separately
- Rear: MT Supadrive rear hub uses a wedge pawl mechanism and hollow CrMo axles for maximum stiffness and efficiency - 120 points of engagement (3 deg)
- Built with double butted spokes and brass spoke nipples
- All hubs have forged alloy shell, sealed bearings, International Standard 6-bolt disc rotor mount
| Model | Gravitas BLEM |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Halo MT2 |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Gravitas |
| Internal W | 27.5mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1020g |














