Halo Contra w Tire 24 x 3.0" Black
- Large volume tire for excellent shock absorption
- Aggressive knob pattern with soft, grippy rubber compound
- Will not fit all frames, check measurements
| Model | Contra |
| Size | 24" |
| Width | 3.0" |
| Compound | Single |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1490g |
$17.50
Original: $49.99
-65%Halo Contra w Tire 24 x 3.0" Black—
$49.99
$17.50
Description
- Large volume tire for excellent shock absorption
- Aggressive knob pattern with soft, grippy rubber compound
- Will not fit all frames, check measurements
| Model | Contra |
| Size | 24" |
| Width | 3.0" |
| Compound | Single |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1490g |














