Halo Gravitas 29" Disc Rim 32h Black
- With a 27.5mm internal width, Gravitas rims increase tire volume and maximize the available grip on offer
- Using an asymmetric design, you can equalize spoke tension and build a package that leaves descents in its wake, while cutting down weight where it isn’t needed for energy sapping climbs
- To compensate for the differences in wall length and strength of an asymmetric design, the wall thicknesses have been proportioned to balance out impact forces equally
- The Gravitas offers offset wheel benefits, without compromise
| Model | Gravitas |
| Size | 29" |
| Internal W | 28mm |
| Depth | 20mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 597mm |
| Color | Black |
| Weight | 630g |
Original: $109.99
-65%$109.99
$38.50
Description
- With a 27.5mm internal width, Gravitas rims increase tire volume and maximize the available grip on offer
- Using an asymmetric design, you can equalize spoke tension and build a package that leaves descents in its wake, while cutting down weight where it isn’t needed for energy sapping climbs
- To compensate for the differences in wall length and strength of an asymmetric design, the wall thicknesses have been proportioned to balance out impact forces equally
- The Gravitas offers offset wheel benefits, without compromise
| Model | Gravitas |
| Size | 29" |
| Internal W | 28mm |
| Depth | 20mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 597mm |
| Color | Black |
| Weight | 630g |














